Český Krumlov 5.-6.9.2014

5. a 6. září se CZECH THE LIGHT usídlí v Českém Krumlově. Rony Plesl tu představí svoji světelnou plastiku Uranium Figure a přicestuje také interaktivní žárovkový MRAK, který zaručeně pobaví malé i velké. Nebudou ale chybět ani další instalace nebo doprovodné akce, které předznamenají kulturně bohatý podzim v Českém Krumlově.
Zdroj: Aleš Motejl

Český Krumlov

Český Krumlov je významným turistickým centrem jižních Čech. Středověké jádro města se rozkládá na svazích kolem řeky Vltavy a od roku 1992 figuruje na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Věhlasné památky v čele s krumlovským zámkem tak rok co rok lákají k návštěvě mnoho milovníků kultury. A ačkoliv se o Český Krumlov často zajímají i filmaři, krásy malebné jihočeské lokality s 13 tisíci obyvateli se každopádně vyplatí zhlédnout na vlastní oči.
» více informací

Zahájení kulturního podzimu

Jako každý rok ožije během podzimu nejen historické centrum města.  Ne všichni se však mohou kochat půvabem Českého Krumlova. Během Dne s handicapem – Dne bez bariér (13.9.2014) „zmizí“ všechny překážky a město ukáže své krásy i handicapovaným. Do běžně nepřístupných míst významných památek můžete zase nahlédnout při Dni evropského dědictví (6.-14.9.2014). Během Festivalu barokních umění (19.-21.9.2014) zazní v autentických historických prostorách města tóny dobových skladeb, chrámová hudba nebo barokní opera. Oslavy patrona české země, patrona pivovarníků a vinařů, Svatováclavské slavnosti rozproudí zábavu na konci září (26.-28.9.2014). Těšte se na folklór, noc otevřených muzeí a galerií nebo na jarmark plný dobrého jídla a pití.

Všechny instalace fungují od deváté hodiny večerní do půlnoci.

Projekty

MRAK
Zdroj: Luboš Wišniewski

MRAK

Tato instalace využívá tisíce obyčejných domácích žárovek a lampičkové šňůry, přičemž jim dává nový potenciál, aby vyvolala údiv a inspirovala ke spolupráci. Autoři při její výrobě sesbírali vyhořelé žárovky ze svého okolí, čímž si vytvořili neformální vztah s veřejností, snížili výrobní cenu a přiměli účastníky k přemýšlení nad tím, že mohou mít domácí potřeby i jiné využití. Návštěvníci během výstavy s MRAKem pracují tak, že se jej snaží kolektivně zhasnout a následně zase rozsvítit. Díky tomuto interaktivnímu elementu se instalace těší velkému zájmu a dokázala okouzlit diváky v Calgary, Moskvě, Chicagu i na loňském Festivalu světla SIGNAL v Praze.
Uranium Figure
Zdroj: Luboš Wišniewski

Uranium Figure

Zavěšená světelná plastika složená z cca 35 trubic (l=600mm, dia 60-80mm) z vzácného zářivého skla, jež vyzývá návštěvníka ke kontemplaci. V každé z trubic je zavedena zářivka svítící ve spektru UV, která uranovému sklu dodává intenzivní zářící zeleno-žlutý signální jas. Uranium Figure si odbylo premiéru na Festivalu světla SIGNAL v Praze, kde na čtyři dny ozvláštnilo kostel sv. Martina ve zdi. Jeho cestování po České republice ho potom předvede na nových zajímavých místech, která tomuto unikátnímu skleněnému výtvoru dovolí nasát zcela jinou atmosféru a nechají jej vyznít v kontextu, který si zatím nedovede představit ani jeho autor.
Dům stínů
Zdroj: Luboš Wišniewski

Dům stínů

"Ledový" domek velikosti menšího pokoje stojí na trávníku a za dne zprostředkovává divákům barevné efekty způsobené sluncem. V noci se mění na zářící krystal, na jehož stěnách se odehrává stínové divadlo, jež se snaží evokovat netradiční a jedinečnou pohádkovou atmosféru. Dům stínů tak staví na odkazu melancholických Domečků snů, které před několika lety upoutaly nejen milovníky umění, a poprvé mohl být viděn na loňském Festivalu světla SIGNAL.
Metropolia
Zdroj: Jakub Nepraš

Metropolia

Metropolia je originální světelná projekce, která se autoritativně vznáší nad hlavami lidí. Nabízí nezvyklý pohled na velkoměstský kolos, který vytváří rotující frekvence, obsahující vizuální i symbolické rytmy současných měst. Projekce je inspirována především Prahou a Šanghají a dopadá na reliéfní kruhovou zástavbu z obalů výrobků, jež původně pocházejí z Číny. Metropolia v hypnotických cyklech vypráví abstraktní příběh univerzálního města, jež se opakovaně noří do temnoty. Měla by mimo jiné nabádat k vnímání města jako celku a k pozitivnímu přístupu k jeho nevyhnutelné existenci v současné společnosti. Před tím, než se připojila do série kulturních akcí CZECH THE LIGHT, byla Metropolia vystavena na EXPU 2010 v Šanghaji nebo na letošní výstavě UNPAINTED v německém Mnichově.
Slunce
Zdroj: Luboš Wišniewski

Slunce

Ústředním motivem této multimediální prostorové instalace je Slunce. Prostřednictvím projekce je při ní divákovi zprostředkováno nevšední setkání, přičemž je konfrontován s obrovskou energií, silou a pro nás nepředstavitelnými rozměry našeho Slunce. To je dárcem, stvořitelem a zároveň hvězdou smrti, která jednou kapitolu lidských dějin a planety Země definitivně uzavře. Speciálně upravená projekční plocha je transparentní a zároveň se z pohledové strany chová jako polotransparentní zrcadlo - pozorovatel se tak stává součástí projekce. Slunce bylo k vidění na loňském Festivalu světla SIGNAL v Praze.
ArchiBio
Zdroj: Luboš Wišniewski

ArchiBio

Projekt ArchiBio odhaluje jevy, jež jsou všude kolem nás, a přesto zůstávají neviditelné. Růst bakterií, plísní a rostlin, život kolonie mravenců – krása těchto jevů uniká naší pozornosti, protože probíhají v jiném měřítku nebo čase, než jaké umí naše smysly vnímat. Živý mapping ArchiBio odhaluje krásu mikroskopických světů zvětšených ve veřejném prostoru do gigantického měřítka. Ptá se, zda je vztah přírody a technologií skutečně antagonistický, anebo jsou člověkem vytvořené technologie jen další větví na evolučním stromu. Tyto otázky přitom pokládá skrz snímání živých organismů a jejich růstu či pohybu, jež je v reálném čase promítáno na fasádu vybraného domu. ArchiBio bylo k vidění na loňském Festivalu světla SIGNAL v Praze.

Galerie

IMG_4658 IMG_4663 IMG_4682 IMG_4685 IMG_4698 IMG_4703 IMG_4720 IMG_4727 IMG_4736 IMG_4752 IMG_4766 IMG_4781 IMG_4792 IMG_4798 IMG_4848 IMG_4861 IMG_4870 IMG_4886 IMG_4903 IMG_4921 IMG_4932 IMG_4943 IMG_4965 IMG_4989 IMG_5014 IMG_5045 IMG_5052 IMG_5065 IMG_5084 IMG_5087

Umístění na mapě