Brno 15.-17.5.2014

Od 15. do 17. května oživí CZECH THE LIGHT historické centrum Brna. Těšit se můžete na interaktivní žárovkový MRAK, který rozzářil už několik světových měst, nebo na projekci s názvem Interpretace černo-bílých struktur Zdeňka Sýkory, jíž vytvořila umělecká skupina SPAM Vladimíra 518. Zároveň proběhne i Brněnská muzejní noc a další doprovodné akce.
Zdroj: Libor Sváček

Brno

Brno je druhé největší město České republiky, centrum jižní Moravy, v němž se nacházejí významné vzdělávací, správní i vědecké instituce. Ve stínu barokního hradu Špilberk se rozkládá cyklostezkami protkaná turistická metropole, která nabízí pestré kulturní vyžití, jež zajisté oceňují i studenti, kteří tvoří zhruba pětinu čtyřsettisícového brněnského obyvatelstva. Historické jádro Brna je městskou památkovou rezervací. Za nejvýznamnější tamní památku je potom považována vila Tugendhat, která je od roku 2001 zapsána na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
» více informací

Brněnská muzejní noc

Jubilejní desátý ročník čeká 17. května Brněnskou muzejní noc. Mezi 18. hodinou a půlnocí se otevřou dveře nejvýznamnějších brněnských muzeí a galerií, do akce se ale zapojí také Červený kostel, Knihovna Jiřího Mahena nebo Nová radnice. Jako v minulých letech se chystají i rozličné doprovodné akce, jejichž odhalování můžete sledovat na oficiálních stránkách www.brnenskamuzejninoc.cz.

Projekty

MRAK
Zdroj: Luboš Wišniewski

MRAK

Tato instalace využívá tisíce obyčejných domácích žárovek a lampičkové šňůry, přičemž jim dává nový potenciál, aby vyvolala údiv a inspirovala ke spolupráci. Autoři při její výrobě sesbírali vyhořelé žárovky ze svého okolí, čímž si vytvořili neformální vztah s veřejností, snížili výrobní cenu a přiměli účastníky k přemýšlení nad tím, že mohou mít domácí potřeby i jiné využití. Návštěvníci během výstavy s MRAKem pracují tak, že se jej snaží kolektivně zhasnout a následně zase rozsvítit. Díky tomuto interaktivnímu elementu se instalace těší velkému zájmu a dokázala okouzlit diváky v Calgary, Moskvě, Chicagu i na loňském Festivalu světla SIGNAL v Praze.
ArchiBio
Zdroj: Luboš Wišniewski

ArchiBio

Projekt ArchiBio odhaluje jevy, jež jsou všude kolem nás, a přesto zůstávají neviditelné. Růst bakterií, plísní a rostlin, život kolonie mravenců – krása těchto jevů uniká naší pozornosti, protože probíhají v jiném měřítku nebo čase, než jaké umí naše smysly vnímat. Živý mapping ArchiBio odhaluje krásu mikroskopických světů zvětšených ve veřejném prostoru do gigantického měřítka. Ptá se, zda je vztah přírody a technologií skutečně antagonistický, anebo jsou člověkem vytvořené technologie jen další větví na evolučním stromu. Tyto otázky přitom pokládá skrz snímání živých organismů a jejich růstu či pohybu, jež je v reálném čase promítáno na fasádu vybraného domu. ArchiBio bylo k vidění na loňském Festivalu světla SIGNAL v Praze.
Dům stínů
Zdroj: Luboš Wišniewski

Dům stínů

"Ledový" domek velikosti menšího pokoje stojí na trávníku a za dne zprostředkovává divákům barevné efekty způsobené sluncem. V noci se mění na zářící krystal, na jehož stěnách se odehrává stínové divadlo, jež se snaží evokovat netradiční a jedinečnou pohádkovou atmosféru. Dům stínů tak staví na odkazu melancholických Domečků snů, které před několika lety upoutaly nejen milovníky umění, a poprvé mohl být viděn na loňském Festivalu světla SIGNAL.
Interpretace černo-bílých struktur Zdeňka Sýkory
Zdroj: Luboš Wišniewski

Interpretace černo-bílých struktur Zdeňka Sýkory

Skupina SPAM se s padesátiletým odstupem od vzniku prvních struktur Zdeňka Sýkory pokouší s využitím vlastních výrazových prostředků o jejich nové “přečtení” a interpretaci. Pod povrch obrazů se dostane prostřednictvím svých tradičních nástrojů, a to hned dvěma způsoby. Vizuální stavební materiál prozkoumá pomocí laseru a videoprojekce, alfanumerický kód, podle kterého Sýkora své struktury sestavoval, potom poslouží jako předloha pro originální zvukovou kompozici. Projekce navíc poodhalí metody, které autoři ze skupiny SPAM použili při práci s původními daty. Tento projekt byl k vidění na loňském Festivalu světla SIGNAL v Praze.
Slunce
Zdroj: Luboš Wišniewski

Slunce

Ústředním motivem této multimediální prostorové instalace je Slunce. Prostřednictvím projekce je při ní divákovi zprostředkováno nevšední setkání, přičemž je konfrontován s obrovskou energií, silou a pro nás nepředstavitelnými rozměry našeho Slunce. To je dárcem, stvořitelem a zároveň hvězdou smrti, která jednou kapitolu lidských dějin a planety Země definitivně uzavře. Speciálně upravená projekční plocha je transparentní a zároveň se z pohledové strany chová jako polotransparentní zrcadlo - pozorovatel se tak stává součástí projekce. Slunce bylo k vidění na loňském Festivalu světla SIGNAL v Praze.
Uranium Figure
Zdroj: Luboš Wišniewski

Uranium Figure

Zavěšená světelná plastika složená z cca 35 trubic (l=600mm, dia 60-80mm) z vzácného zářivého skla, jež vyzývá návštěvníka ke kontemplaci. V každé z trubic je zavedena zářivka svítící ve spektru UV, která uranovému sklu dodává intenzivní zářící zeleno-žlutý signální jas. Uranium Figure si odbylo premiéru na Festivalu světla SIGNAL v Praze, kde na čtyři dny ozvláštnilo kostel sv. Martina ve zdi. Jeho cestování po České republice ho potom předvede na nových zajímavých místech, která tomuto unikátnímu skleněnému výtvoru dovolí nasát zcela jinou atmosféru a nechají jej vyznít v kontextu, který si zatím nedovede představit ani jeho autor.
Metropolia
Zdroj: Jakub Nepraš

Metropolia

Metropolia je originální světelná projekce, která se autoritativně vznáší nad hlavami lidí. Nabízí nezvyklý pohled na velkoměstský kolos, který vytváří rotující frekvence, obsahující vizuální i symbolické rytmy současných měst. Projekce je inspirována především Prahou a Šanghají a dopadá na reliéfní kruhovou zástavbu z obalů výrobků, jež původně pocházejí z Číny. Metropolia v hypnotických cyklech vypráví abstraktní příběh univerzálního města, jež se opakovaně noří do temnoty. Měla by mimo jiné nabádat k vnímání města jako celku a k pozitivnímu přístupu k jeho nevyhnutelné existenci v současné společnosti. Před tím, než se připojila do série kulturních akcí CZECH THE LIGHT, byla Metropolia vystavena na EXPU 2010 v Šanghaji nebo na letošní výstavě UNPAINTED v německém Mnichově.

Galerie

ar1 ar2 ar3 ar4 ar5 IMG_1353 IMG_1367 IMG_1394 IMG_1402 IMG_1413 IMG_1438 IMG_1497 IMG_1532 IMG_1574 IMG_1582 IMG_1654 IMG_1700 IMG_1704 IMG_1731 IMG_1740 IMG_1762 IMG_1789 IMG_1795

Umístění na mapě