Světelné umění rozzáří Brno. Startuje projekt Czech The Light.

Tisková zpráva
Praha, 7. května 2014

Od 15. do 17. května oživí CZECH THE LIGHT, jedinečný kulturní projekt agentury CzechTourism, centrum Brna světelným uměním. Historický střed města rozzáří vždy po setmění díla českých i zahraničních umělců. Návštěvníci se mohou těšit např. na interaktivní žárovkový „MRAK“ od kanadských umělců Wayne Garrett a Caitlind Brown, projekci s názvem „Interpretace černo-bílých struktur Zdeňka Sýkory“, jež vytvořila umělecká skupina SPAM Vladimíra 518 a Davida Vrbíka, projekci „ArchiBio“ z dílny umělce Andreje Boleslavského a 4 další světelná díla od Jakuba Nepraše, Františka Skály, Josefa Šafaříka či Ronyho Plesla. Světelné instalace budou ke zhlédnutí každý den akce od 21 do 24 hod. Projekt CZECH THE LIGHT je zdarma a proběhne ve spolupráci s akcí Brněnská muzejní noc.

CZECH THE LIGHT přinese do Brna také workshop „Světlo  jako oblečená tma“ na téma světelný design v performing art

Co je světelný design? Jak se pracovalo se světlem v minulosti? Kdo je světelný designer dnes, v čem spočívá jeho práce a jaké nástroje má k dispozici? Krátký seminář s jedním z nejlepších českých praktiků v oboru světelného designu, který spolupracuje na velkých baletních či operních inscenacích stejně jako na malých projektech současného tance, se uskuteční v pátek 16. 5. 2014 mezi 14:00 a 17:00 v Domě umění města Brna, Malinovského nám. 2.

17. 5. proběhne workshop „Základy malování světlem – luminografie“

Light Painting, tedy malování světlem či luminografie, je zábavná a snadná cesta k téměř neuvěřitelným fotografickým efektům, kterých nelze dosáhnout ani digitální manipulací. Při fotografování na delší expozici zanechávají světelné zdroje na fotografiích stopy jako malířský štětec. Workshop má krátkou a zábavnou formu a uskuteční se 17. 5. 2014 mezi 16 a 18 hod. v Domě umění města Brna, Malinovského nám. 2. Workshop povede Ondřej Chmel.

Co je CZECH THE LIGHT?

CZECH THE LIGHT je sérií několikadenních kulturních akcí, které rozzáří světelným uměním významná města České republiky. Jejím záměrem je oživit veřejný prostor a památky UNESCO prostřednictvím uměleckých světelných instalací, videomappingů na ikonické objekty české architektury a workshopů „malování světlem“. Projekt, který zaštiťuje agentura CzechTourism, poputuje přes Kutnou Horu, Brno, Olomouc či Český Krumlov, zamíří ale také do Hradce Králové, Plzně, Ostravy nebo Berlína. Série vyvrcholí v říjnu druhým ročníkem pražského festivalu světla Signal. Do projektu CZECH THE LIGHT se zapojili významní čeští i zahraniční umělci, kterými jsou Jakub Nepraš, Rony Plesl, Vladimír 518, František Skála, Prokop Bartoníček, uskupení The Macula, Wayne Garrett, Caitlind Brown a další.

Kalendář hlavních akcí CZECH THE LIGHT:

Kutná Hora /25. - 26. 4. / Videomapping na Chrám sv. Barbory od The Macula v rámci tradičního Probouzení Kutné Hory
Brno /15. - 17. 5. / Světelné instalace v ulicích Brna v rámci Muzejní noci
Olomouc / 11. - 14. 6. / Světelné instalace v ulicích Olomouce v rámci Svátků města
Český Krumlov / 5. - 6. 9. / Světelné instalace v ulicích Českého Krumlova v rámci ukončení sezóny Otáčivého hlediště
Praha / 16. - 19. 10. / Festival světla SIGNAL – druhý ročník pražského festivalu světla

Užijte si letošní rok plný nevšedních kulturních zážitků s CZECH THE LIGHT! Pro více informací sledujte www.czechthelight.cz nebo náš Facebook. Používáme hashtag #czechthelight!

           

Poděkování

   

Kontakt pro média:

Nikola Lörinczová a Romana Wišniewski
CZECH THE LIGHT
E-mail: press@signalfestival.com
Mobil: +420 605 560 277 (Nikola)
Mobil: +420 739 057 566 (Romana)
www.czechthelight.cz
Michaela Klofcová
CzechTourism
E-mail: klofcova@czechtourism.cz
www.czechtourism.cz

 

Česká centrála cestovního ruchu — CzechTourism je příspěvkovou organizací Ministerstva pro místní rozvoj ČR. Její hlavní aktivitou je propagace České republiky jako atraktivní turistické destinace doma i v zahraničí.
www.czechtourism.cz
www.kudyznudy.cz