Projekt CZECH THE LIGHT přiveze do Olomouce moderní světelné umění

Tisková zpráva
Praha, 22. dubna 2014
 
CZECH THE LIGHT, jedinečný kulturní projekt agentury CzechTourism přiveze do Olomouce moderní světelné umění! Diváci budou mít možnost na nevšedních místech města obdivovat po setmění světelná umělecká díla významných českých i zahraničních autorů. Projekt CZECH THE LIGHT má v Olomouci dvě části. Začíná 31. května interaktivním světelným workshopem „malování světlem“ pro rodiny s dětmi a vyvrcholí hlavním programem ve dnech 11. – 14. června, který se odehraje v návaznosti na již tradiční svátky města Olomouce.

Video ukázka workshopu malování světlem: https://www.youtube.com/watch?v=IUen3gxfHD0

CZECH THE LIGHT startuje v Olomouci 31. května interaktivním světelným workshopem pro rodiny ve Smetanových sadech


Takzvané „malování světlem“, interaktivní světelný workshop, pomyslně odstartuje projekt CZECH THE LIGHT v Olomouci. Jedná se o zábavnou akci, která účastníky naučí vytvářet neuvěřitelné světelné fotografické efekty. Za pomoci speciálních „světelných štětců“ mohou účastníci malovat libovolné tvary či obrazy, které následně zanechají na fotografiích světelné stopy. Vše je zachyceno objektivem fotoaparátu a výsledné dílo si z workshopu může každý odnést vytištěné domů.
 
„Malování světlem“ je určeno pro všechny věkové kategorie. Atraktivní je pro rodiny s dětmi, ale i pro všechny ostatní, kteří si chtějí vyzkoušet, jak se dá malovat světlem. Jako plátno zde slouží tma, jako barvy pak různé zdroje světla, kterými účastníci do tmy malují své světelné obrazy.
 
Na workshop je doporučeno vzít si vlastní fotoaparát se stativem. Malovat tak může najednou hned několik skupin návštěvníků workshopu. Z důvodu dobré viditelnosti se akce uskuteční od 21:00, a to ve Smetanových sadech.
 

Hlavní program CZECH THE LIGHT představí v centru města 4 světelná umělecká díla

To nejzajímavější však bude v Olomouci k vidění ve dnech 11. – 14. června. V ulicích města se vždy po setmění rozzáří 4 světelná umělecká díla od významných českých i zahraničních umělců - Ronyho Plesla, Františka Skály, Josefa Šafaříka a kanadské dvojice Caitlin Brown a Wayne Garretta.
 

14. 6. proběhne workshop „Základy malování světlem“, který CZECH THE LIGHT v Olomouci zakončí

Light Painting, tedy „malování světlem“ je zábavná a snadná cesta k téměř neuvěřitelným fotografickým efektům. Při fotografování na delší expozici zanechávají světelné zdroje na fotografiích barevné světelné stopy. Workshop má krátkou a zábavnou formu a je určen pro zájemce o tuto techniku z řad široké veřejnosti. Workshop povede umělec Ondřej Chmel.

Co je CZECH THE LIGHT?

CZECH THE LIGHT je sérií několikadenních kulturních akcí, které rozzáří světelným uměním významná města České republiky. Jejím záměrem je oživit veřejný prostor a památky UNESCO prostřednictvím uměleckých světelných instalací, videomappingů na ikonické objekty české architektury a workshopů „malování světlem“. Projekt, který zaštiťuje agentura CzechTourism, poputuje přes Kutnou Horu, Brno, Olomouc či Český Krumlov, zamíří ale také do Hradce Králové, Plzně, Ostravy nebo Berlína. Série vyvrcholí v říjnu druhým ročníkem pražského festivalu světla Signal. Do projektu CZECH THE LIGHT se zapojili významní čeští i zahraniční umělci, kterými jsou Jakub Nepraš, Rony Plesl, Vladimír 518, František Skála, Prokop Bartoníček, uskupení The Macula, Wayne Garrett, Caitlind Brown a další.

Kalendář hlavních akcí CZECH THE LIGHT:

Kutná Hora /25. - 26. 4. / Videomapping na Chrám sv. Barbory od The Macula v rámci tradičního Probouzení Kutné Hory
Brno /15. - 17. 5. / Světelné instalace v ulicích Brna v rámci Muzejní noci
Olomouc / 11. - 14. 6. / Světelné instalace v ulicích Olomouce v rámci Svátků města
Český Krumlov / 5. - 6. 9. / Světelné instalace v ulicích Českého Krumlova v rámci ukončení sezóny Otáčivého hlediště
Praha / 16. - 19. 10. / Festival světla SIGNAL – druhý ročník pražského festivalu světla

Užijte si letošní rok plný nevšedních kulturních zážitků s CZECH THE LIGHT! Pro více informací sledujte www.czechthelight.cz nebo náš Facebook. Používáme hashtag #czechthelight!

           

Kontakt pro média:

Nikola Lörinczová a Romana Wišniewski
CZECH THE LIGHT
E-mail: press@signalfestival.com
Mobil: +420 605 560 277 (Nikola)
Mobil: +420 739 057 566 (Romana)
www.czechthelight.cz
Michaela Klofcová
CzechTourism
E-mail: klofcova@czechtourism.cz
www.czechtourism.cz

 

Česká centrála cestovního ruchu — CzechTourism je příspěvkovou organizací Ministerstva pro místní rozvoj ČR. Její hlavní aktivitou je propagace České republiky jako atraktivní turistické destinace doma i v zahraničí.
www.czechtourism.cz
www.kudyznudy.cz