Projekt CZECH THE LIGHT přiveze do Brna moderní světelné umění

Tisková zpráva
Praha, 29. dubna 2014

CZECH THE LIGHT, jedinečný kulturní projekt agentury CzechTourism přiveze do Brna moderní světelné umění! Řada světelných instalací oživí po čtyři květnové večery ulice největšího města jižní Moravy. Diváci budou mít možnost na nevšedních místech obdivovat po setmění díla významných českých i zahraničních umělců.

Projekt CZECH THE LIGT má v Brně dvě části. Začíná interaktivním světelným workshopem pro rodiny s dětmi 3. května od 21:00 v parku za Domem umění města Brna. Vyvrcholí potom hlavním programem ve dnech 15. – 17. května, který se odehraje v návaznosti na již tradiční brněnskou Muzejní noc.

Co je CZECH THE LIGHT?

CZECH THE LIGHT je sérií několikadenních kulturních akcí, které rozzáří světelným uměním významná města České republiky. Jejím záměrem je oživit veřejný prostor a památky UNESCO prostřednictvím uměleckých světelných instalací, videomappingů na ikonické objekty české architektury a workshopů „malování světlem“. Projekt, který zaštiťuje agentura CzechTourism, poputuje přes Kutnou Horu, Brno, Olomouc či Český Krumlov, zamíří ale také do Hradce Králové, Plzně, Ostravy nebo Berlína. Série vyvrcholí v říjnu druhým ročníkem pražského festivalu světla Signal. Do projektu CZECH THE LIGHT se zapojili významní čeští i zahraniční umělci, kterými jsou Jakub Nepraš, Rony Plesl, Vladimír 518, František Skála, Prokop Bartoníček, uskupení The Macula, Wayne Garrett, Caitlind Brown a další.

CZECH THE LIGHT v Brně startuje 3. května interaktivním světelným workshopem s umělcem Ondřejem Chmelem!

Do projektu CZECH THE LIGHT se zapojila řada českých i zahraničních umělců. V Brně odstartuje projekt 3. května interaktivním světelným workshopem, který povede vizuální umělec Ondřej Chmel. Workshop je určen pro všechny věkové kategorie. Atraktivní je pro rodiny s dětmi, ale i pro všechny ostatní, kteří si chtějí vyzkoušet, jak se dá malovat světlem. Jako plátno zde slouží tma, jako barvy pak různé zdroje světla, kterými účastníci do tmy malují své světelné obrazy. Vše je zachyceno objektivem fotoaparátu a výsledné dílo si každý může odnést vytištěné domů.
 
Na workshop je doporučeno vzít si vlastní fotoaparát se stativem. Malovat tak může najednou hned několik skupin návštěvníků workshopu. Z důvodu dobré viditelnosti se akce uskuteční od 21:00, a to v parku za Domem umění města Brna.

Hlavní program brněnské zastávky CZECH THE LIGHT se koná 15. – 17. května

Hlavní program brněnského CZECH THE LIGHT se odehraje ve dnech 15. až 17. května, kdy naváže na již tradiční brněnskou akci Muzejní noc. V ulicích Brna se vždy po setmění rozzáří řada světelných instalací od umělců jako je Rony Plesl, Andrej Boleslavský, Jakub Nepraš František Skála, Josef Šafařík, Caitlind Brown a Wayne Garrett či Vlasimir 518 s Davidem Vrbíkem.
 

16. 5. proběhne workshop „Světlo  jako oblečená tma“ na téma světelný design v performing art

Co je světelný design? Jak se pracovalo se světlem v minulosti? Kdo je světelný designer dnes, v čem spočívá jeho práce a jaké nástroje má k dispozici? Krátký seminář s jedním z nejlepších českých praktiků v oboru světelného designu, který spolupracuje na velkých baletních či operních inscenacích stejně jako na malých projektech současného tance. Seminář je vhodný pro neprofesionální zájemce o uměleckou práci se světlem, pro studenty scénografie, architektury, fotografie či jiných oborů, kde se využívá „formování“ světlem. Workshop vede světelný designér Daniel Tesař.
Termín: pátek 16. 5. 2014
Čas: 14:00 - 17:00
Místo: Dům umění města Brna, Malinovského nám. 2
Max. počet: 20 účastníků.
Zájemci, prosíme, přihlaste se do 14. 5. na email: sedlackova@dum-umeni.cz

17. 5. proběhne workshop „Základy malování světlem – luminografie“

Light Painting, tedy malování světlem či luminografie, je zábavná a snadná cesta k téměř neuvěřitelným fotografickým efektům, kterých nelze dosáhnout ani digitální manipulací. Při fotografování na delší expozici zanechávají světelné zdroje na fotografiích stopy jako malířský štětec. Workshop má krátkou a zábavnou formu a je určen pro zájemce o tuto techniku z řad široké veřejnosti. Workshop povede Ondřej Chmel.
Termín: sobota 17. 5. 2014
Čas: 16:00 - 18:00
Místo: Dům umění města Brna, Malinovského nám. 2
Max. počet: 12 účastníků.
Zájemci, prosíme, přihlaste se do 14. 5. na email: sedlackova@dum-umeni.cz

Kalendář hlavních akcí CZECH THE LIGHT:

Kutná Hora /25. - 26. 4. / Videomapping na Chrám sv. Barbory od The Macula v rámci tradičního Probouzení Kutné Hory
Brno /15. - 17. 5. / Světelné instalace v ulicích Brna v rámci Muzejní noci
Olomouc / 11. - 14. 6. / Světelné instalace v ulicích Olomouce v rámci Svátků města
Český Krumlov / 5. - 6. 9. / Světelné instalace v ulicích Českého Krumlova v rámci ukončení sezóny Otáčivého hlediště
Praha / 16. - 19. 10. / Festival světla SIGNAL – druhý ročník pražského festivalu světla

Užijte si letošní rok plný nevšedních kulturních zážitků s CZECH THE LIGHT! Pro více informací sledujte www.czechthelight.cz nebo náš Facebook. Používáme hashtag #czechthelight!

           

Poděkování

   

Kontakt pro média:

Nikola Lörinczová a Romana Wišniewski
CZECH THE LIGHT
E-mail: press@signalfestival.com
Mobil: +420 605 560 277 (Nikola)
Mobil: +420 739 057 566 (Romana)
www.czechthelight.cz
Michaela Klofcová
CzechTourism
E-mail: klofcova@czechtourism.cz
www.czechtourism.cz

 

Česká centrála cestovního ruchu — CzechTourism je příspěvkovou organizací Ministerstva pro místní rozvoj ČR. Její hlavní aktivitou je propagace České republiky jako atraktivní turistické destinace doma i v zahraničí.
www.czechtourism.cz
www.kudyznudy.cz