Projekt CZECH THE LIGHT připomene v Kutné Hoře cestu stříbra velkolepým videomappingem na Chrám sv. Barbory

Tisková zpráva
Praha, 21. dubna 2014

Série kulturních akcí CZECH THE LIGHT, která do českých regionů pod záštitou agentury CzechTourism přináší ukázky moderního světelného umění, pokračuje v Kutné Hoře hlavním programem 25. a 26. dubna v návaznosti na tradiční akci Probouzení Kutné Hory. O nevšední zážitek po setmění se postará české umělecké uskupení The Macula. V Kutné Hoře představí originální videomapping inspirovaný historií těžby stříbra s názvem „Spectrum“. V sobotu 26. dubna v odpoledních hodinách se pak pro zájemce o videomapping uskuteční v Galerii Středočeského kraje (GASK) workshop „Videomapping – Začínáme!“ s umělcem z The Macula, Amarem Mulabegovičem.

Co je CZECH THE LIGHT?

CZECH THE LIGHT je série kulturních akcí, které rozzáří světelným uměním významná města České republiky. Jejím záměrem je oživit veřejný prostor a památky UNESCO prostřednictvím uměleckých světelných instalací, videomappingů na ikonické objekty české architektury a workshopů „malování světlem“. Projekt, který zaštiťuje agentura CzechTourism, poputuje přes Kutnou Horu, Brno, Olomouc či Český Krumlov, zamíří ale také do Hradce Králové, Plzně, Ostravy nebo Berlína. Série vyvrcholí v říjnu druhým ročníkem pražského festivalu světla Signal.
Do projektu CZECH THE LIGHT se zapojili významní čeští i zahraniční umělci, kterými jsou Jakub Nepraš, Rony Plesl, Vladimír 518, František Skála, Josef Šafařík, uskupení The Macula, Wayne Garrett, Caitlind Brown a další.

Videomapping Spectrum od The Macula zahalí Chrám sv. Barbory do stříbra

Nezapomeňte si v kalendáři zaznačit data 25. a 26. dubna. V tyto dny po setmění se totiž odehraje hlavní program kutnohorské zastávky CZECH THE LIGHT. Netradiční divácký zážitek připraví české umělecké uskupení The Macula, které se proslavilo např. videomappingem na Staroměstský orloj, kostel sv. Ludmily v Praze nebo budovu muzea v Liverpoolu. V Kutné Hoře představí svou tvorbu originálním videomappingem s názvem „Spectrum“, který budou promítat na Chrám sv. Barbory vždy od 21:00 do 24:00 v intervalu po 15 minutách.

The Macula – „Spectrum“, chrám sv. Barbory
pátek 25. 4. a sobota 26. 4. 2014 (od 21:00 do 24:00 každých 15 min.)

Spectrum (z latiny, obraz, jako instance něčeho viděného) alegoricky analyzuje senzaci samotného obrazu a okamžik, který umožňuje proces inovace. Zaměřuje se na projev virtuálního světa v určeném fyzickém prostoru. Stříbro, jeden ze symbolů Kutné Hory, jehož základní vlastností je odrážet světlo a ve vyleštěném stavu zrcadlit skutečnost, nám poskytuje ideální možnost propojení s chrámem Svaté Barbory, dalším symbolem tohoto města. Výsledkem této syntézy je abstraktní grafické pojetí stříbra, jeho forem i jeho cesta časem.

26. 4. proběhne Workshop „Videomapping – začínáme!“ v GASKu

CZECH THE LIGHT v Kutné Hoře zakončí svůj program tematicky. Pro ty, kteří mají zájem nahlédnout pod pokličku moderního videomappingu a zkusit vytvořit vlastní projekt, proběhne v Kutné Hoře workshop pod vedením Amara Mulabegoviče, člena The Macula.
Kapacita workshopu: 10-12 osob
Rezervační poplatek: 300,- Kč
Požadavky: Vlastní notebook (WIN 7 / Mac OS X: After Effects CS6/CC, Cinema 4D R14/R15, Resolume Arena 4.1.8)
Zájemci se mohou registrovat na: 2014@signalfestival.com

Amar Mulabegovič – Workshop „Videomapping – začínáme!“
sobota 26. 4. 2014, GASK (15:00 – 18:00)

Co je to a jak se dělá videomapping? Spoluautor nejvýraznějších velkoformátových projekcí v ČR, Amar Mulabegevič, člen uměleckého uskupení The Macula, představí svůj tvůrčí přístup v kontextu současné světové produkce. 3hodinový workshop nabídne přehled 2-3D animačních technik a jejich použití v galerijním i veřejném prostoru. Dílna je určena začátečníkům a mírně pokročilým adeptům videomappingu. Nechte se inspirovat umělcem, který má v portfoliu mj. videomapping na Staroměstský orloj, kostel sv. Ludmily na pražských Vinohradech nebo muzeum města Liverpool.

Kalendář hlavních akcí CZECH THE LIGHT:

Kutná Hora /25. - 26. 4. / Videomapping na Chrám sv. Barbory od The Macula v rámci tradičního Probouzení Kutné Hory
Brno /15. - 17. 5. / Světelné instalace v ulicích Brna v rámci Muzejní noci
Olomouc / 11. - 14. 6. / Světelné instalace v ulicích Olomouce v rámci Svátků města
Český Krumlov / 5. - 6. 9. / Světelné instalace v ulicích Českého Krumlova v rámci ukončení sezóny Otáčivého hlediště
Praha / 16. - 19. 10. / Festival světla SIGNAL – druhý ročník pražského festivalu světla

Užijte si letošní rok plný nevšedních kulturních zážitků s CZECH THE LIGHT! Pro více informací sledujte www.czechthelight.cz nebo náš Facebook. Používáme hashtag #czechthelight!

           

Poděkování

Kontakt pro média:

Nikola Lörinczová a Romana Wišniewski
CZECH THE LIGHT
E-mail: press@signalfestival.com
Mobil: +420 605 560 277 (Nikola)
Mobil: +420 739 057 566 (Romana)
www.czechthelight.cz
Michaela Klofcová
CzechTourism
E-mail: klofcova@czechtourism.cz
www.czechtourism.cz

 

Česká centrála cestovního ruchu — CzechTourism je příspěvkovou organizací Ministerstva pro místní rozvoj ČR. Její hlavní aktivitou je propagace České republiky jako atraktivní turistické destinace doma i v zahraničí.
www.czechtourism.cz
www.kudyznudy.cz