Olomouc v červnu rozzáří světelné umění. Ve městě startuje projekt CZECH THE LIGHT.

Tisková zpráva
Praha, 4. června 2014

CZECH THE LIGHT, jedinečný kulturní projekt agentury CzechTourism, přiveze do Olomouce ve dnech 11. až 14. června světelné umění! Diváci budou mít možnost na nevšedních místech města obdivovat vždy po setmění světelná umělecká díla významných českých i zahraničních autorů.
K vidění bude například interaktivní instalace „MRAK“ vytvořená z tisíců žárovek od kanadské dvojice Caitlind Brown & Wayne Garrett, ale i „Dům stínů“ Františka Skály, jehož stínohra vytváří tajuplnou atmosféru. Návštěvníci budou moci obdivovat také dílo „Metropolia“ od Jakuba Nepraše, které bylo poprvé přestaveno na EXPO 2010 v Šanghaji. Kromě řady světelných instalací projekt nabídne divákům interaktivní světelný workshop „Základy malování světlem“, při němž budou mít možnost vytvořit neobvyklé fotografické efekty a výsledné fotografie si odnést domů.
Světelné instalace budou ke zhlédnutí každý den akce od 21 do 23 hod. Projekt CZECH THE LIGHT je zdarma a proběhne v návaznosti na akci Svátky města Olomouc.
 
Video pozvánka CZECH THE LIGHT: http://tinyurl.com/oojpf7w
 

14. 6. proběhne workshop „Základy malování světlem“

Na workshopu „Základy malování světlem“ se naučíte vytvářet neuvěřitelné fotografické efekty, kterých nelze dosáhnout ani digitální manipulací. Za pomoci speciálních „světelných štětců“ budete malovat libovolné tvary či obrazy, které následně zanechají na fotografiích stopy podobné malířskému štětci. Základy malování světlem povede český vizuální tvůrce v oboru fotografie Ondřej Chmel, jehož aerosolové instalace a malby světlem jsou známé po celém světě. Workshop je určen začátečníkům, kteří se chtějí naučit nejzákladnější techniky malování světlem, a každý účastník si z něj mimo nových vědomostí odnese i výsledky své práce. Pokud můžete, vezměte si na workshop svůj vlastní fotoaparát a stativ.
 
Termín: 14. 6. 2014
Čas: 18:00 – 21:00
Místo: Muzeum umění Olomouc
Max. počet: 12
Zájemci, prosíme, přihlaste se na email veronika@signalfestival.com

Co je CZECH THE LIGHT?

CZECH THE LIGHT je sérií několikadenních kulturních akcí, které rozzáří světelným uměním významná města České republiky. Jejím záměrem je oživit veřejný prostor a památky UNESCO prostřednictvím uměleckých světelných instalací, videomappingů na ikonické objekty české architektury a workshopů „malování světlem“. Projekt, který zaštiťuje agentura CzechTourism, poputuje přes Kutnou Horu, Brno, Olomouc či Český Krumlov, zamíří ale také do Hradce Králové, Plzně, Ostravy nebo Berlína. Série vyvrcholí v říjnu druhým ročníkem pražského festivalu světla Signal. Do projektu CZECH THE LIGHT se zapojili významní čeští i zahraniční umělci, kterými jsou Jakub Nepraš, Rony Plesl, Vladimír 518, František Skála, Prokop Bartoníček, uskupení The Macula, Wayne Garrett, Caitlind Brown a další.

Kalendář hlavních akcí CZECH THE LIGHT:

Kutná Hora - Akce proběhla 25. - 26. 4.
Brno - Akce proběhla 15. - 17. 5.
Olomouc / 11. - 14. 6. / Světelné instalace v ulicích Olomouce v rámci Svátků města
Český Krumlov / 5. - 6. 9. / Světelné instalace v ulicích Českého Krumlova v rámci ukončení sezóny Otáčivého hlediště
Praha / 16. - 19. 10. / Festival světla SIGNAL – druhý ročník pražského festivalu světla

Užijte si letošní rok plný nevšedních kulturních zážitků s CZECH THE LIGHT! Pro více informací sledujte www.czechthelight.cz nebo náš Facebook. Používáme hashtag #czechthelight!

           

Poděkování

 

Kontakt pro média:

Nikola Lörinczová a Romana Wišniewski
CZECH THE LIGHT
E-mail: press@signalfestival.com
Mobil: +420 605 560 277 (Nikola)
Mobil: +420 739 057 566 (Romana)
www.czechthelight.cz
Michaela Klofcová
CzechTourism
E-mail: klofcova@czechtourism.cz
www.czechtourism.cz

 

Česká centrála cestovního ruchu — CzechTourism je příspěvkovou organizací Ministerstva pro místní rozvoj ČR. Její hlavní aktivitou je propagace České republiky jako atraktivní turistické destinace doma i v zahraničí.
www.czechtourism.cz
www.kudyznudy.cz