CZECH THE LIGHT rozzáří Kutnou Horu světelným uměním

Tisková zpráva
Praha, 3. dubna 2014

Odstartuje 5. dubna „malováním světlem“ na Palackého náměstí a vyvrcholí 25. a 26. dubna videomappingem na chrám sv. Barbory.

Kutná Hora je prvním městem České republiky, do nějž zamíří moderní světelné umění díky jedinečnému kulturnímu projektu CZECH THE LIGHT. Tato událost, kterou zaštiťuje agentura CzechTourism, startuje 5. dubna na Palackého náměstí. Po setmění si může každý vyzkoušet digitální „malování světlem“ s umělcem Andrejem Boleslavským! Po této malé ochutnávce vypukne 25. dubna hlavní program – velkolepý videomapping Spectrum od českého uměleckého uskupení The Macula promítaný na chrám sv. Barbory.

Co je CZECH THE LIGHT?

CZECH THE LIGHT je série kulturních akcí putující v průběhu letošního roku po českých regionech. Jejím záměrem je oživit veřejný prostor českých měst a památek UNESCO prostřednictvím uměleckých světelných instalací, velkoformátových videomappingů na ikonické objekty české architektury nebo workshopů na téma malování světlem. Vznik tohoto projektu je inspirován úspěchem prvního českého festivalu světla v Praze Signal, který navštívilo v loni na podzim více než 250 000 diváků. Projekt poputuje přes města Kutná Hora, Brno, Olomouc, Český Krumlov, zamíří také do Hradce Králové, Plzně, Ostravy nebo Berlína a vyvrcholí v říjnu největší českou kulturní akcí, druhým ročníkem pražského festivalu světla Signal.

CZECH THE LIGHT startuje v Kutné Hoře 5. dubna „malováním světlem“

Do projektu se zapojila řada českých i zahraničních umělců. V Kutné Hoře odstartuje projekt 5. dubna po setmění divácky atraktivním „malováním světlem“. Za doprovodu umělce Andreje Boleslavského si malování může vyzkoušet každý návštěvník, akce je vhodná pro všechny věkové kategorie. Na malování světlem je doporučené vzít si vlastní fotoaparát. Z důvodu dobré viditelnosti se akce uskuteční od 21:00 do 24:00 hodin, a to před domem č. 379 na Palackého náměstí.

25. a 26. dubna ožije chrám sv. Barbory velkolepým videomappingem

Hlavní program kutnohorské zastávky CZECH THE LIGHT se odehraje ve dnech 25. a 26. dubna, kdy naváže na již tradiční regionální akci Otevírání Kutné Hory. O nevšední zážitek se postará české umělecké uskupení The Macula, které se proslavilo např. videomappingem na Staroměstský orloj, kostel sv. Ludmily v Praze nebo budovu muzea v Liverpoolu. V Kutné Hoře představí originální videomapping s názvem „Spektrum“, který se bude promítat na chrám sv. Barbory vždy od 21:00 do 24:00 hodin v intervalu po 15 minutách.

The Macula – „Spectrum“, chrám sv. Barbory
pátek 25. 4. a sobota 26. 4. 2014 (od 21:00 do 24:00 každých 15 min.)

Spectrum (z latiny, obraz, jako instance něčeho viděného) alegoricky analyzuje senzaci samotného obrazu a okamžik, který umožňuje proces inovace. Zaměřuje se na projev virtuálního světa v určeném fyzickém prostoru. Stříbro, jeden ze symbolů Kutné Hory, jehož základní vlastností je odrážet světlo a ve vyleštěném stavu zrcadlit skutečnost, nám poskytuje ideální možnost propojení s chrámem Svaté Barbory, dalším symbolem tohoto města. Výsledkem této syntézy je abstraktní grafické pojetí stříbra, jeho forem i jeho cesta časem.

26. 4. proběhne Workshop „Videomapping – začínáme!“ v GASKu

CZECH THE LIGHT v Kutné Hoře zakončí svůj program tematicky. Pro ty, kteří mají zájem nahlédnout pod pokličku moderního videomappingu a zkusit vytvořit vlastní projekt, proběhne v Kutné Hoře workshop pod vedením Amara Mulabegoviče, člena The Macula.

Amar Mulabegovič – Workshop „Videomapping – začínáme!“
sobota 26. 4. 2014, GASK (15:00 – 18:00)

Co je to a jak se dělá videomapping? Spoluautor nejvýraznějších velkoformátových projekcí v ČR, Amar Mulabegevič, člen uměleckého uskupení The Macula, představí svůj tvůrčí přístup v kontextu současné světové produkce. 3hodinový workshop nabídne přehled 2-3D animačních technik a jejich použití v galerijním i veřejném prostoru. Dílna je určena začátečníkům a mírně pokročilým adeptům videomappingu. Nechte se inspirovat umělcem, který má v portfoliu mj. videomapping na Staroměstský orloj, kostel sv. Ludmily na pražských Vinohradech nebo muzeum města Liverpool.

CZECH THE LIGHT dále pokračuje:

Brno / 15. – 17. 5.
Olomouc / 11. – 14. 6.
Český Krumlov / 5. – 6. 9.
Praha / SIGNAL festival / 16. – 19. 10.

Užijte si letošní rok plný nevšedních kulturních zážitků s CZECH THE LIGHT! Pro více informací sledujte www.czechthelight.cz nebo náš Facebook. Používáme hashtag #czechthelight!

           

Poděkování

Kontakt pro média:

Nikola Lörinczová a Romana Wišniewski
CZECH THE LIGHT
E-mail: press@signalfestival.com
Mobil: +420 605 560 277 (Nikola)
Mobil: +420 739 057 566 (Romana)
www.czechthelight.cz
Michaela Klofcová
CzechTourism
E-mail: klofcova@czechtourism.cz
www.czechtourism.cz

 

Česká centrála cestovního ruchu — CzechTourism je příspěvkovou organizací Ministerstva pro místní rozvoj ČR. Její hlavní aktivitou je propagace České republiky jako atraktivní turistické destinace doma i v zahraničí.
www.czechtourism.cz
www.kudyznudy.cz