7 světelných instalací projektu Czech The Light rozzáří centrum Brna

Tisková zpráva
Praha, 7. května 2014

Od 15. do 17. května oživí CZECH THE LIGHT, jedinečný kulturní projekt agentury CzechTourism, centrum Brna světelným uměním. Historický střed města rozzáří díla českých i zahraničních umělců. Díla budou ke zhlédnutí každý den akce mezi 21. a 24. hod. Projekt CZECH THE LIGHT je zdarma a proběhne ve spolupráci s akcí Brněnská muzejní noc.


POPIS INSTALACÍ:

Interaktivní světelná instalace „Mrak“ zapojí stovky lidí

Instalace „Mrak“ od kanadské dvojice Caitlind Brown a Wayne Garrett, která se stala jednou z nejoblíbenějších na loňském festivalu světla Signal se poprvé představí v Brně. Mrak se skládá z tisíce obyčejných domácích žárovek, které mohou návštěvníci pomocí lampičkových šňůr rozsvěcet a zhasínat. Tím vzniká magická atmosféra světelné hry a iluze bouřky v mraku.

Místo instalace: JAMU (před vchodem u „jezírka“)
Video instalace: https://www.youtube.com/watch?v=cGpEJrsqeA8

 

Projekce ArchiBio odhalí
krásu přírodních mikroskopických světů

ArchiBio umělce Andreje Boleslavského přibližuje jevy, jež jsou všude kolem nás, a přesto zůstávají neviditelné. Růst bakterií, plísní a rostlin, život kolonie mravenců – krása těchto jevů uniká naší pozornosti, protože probíhají v jiném měřítku nebo čase, než jaké umí naše smysly vnímat. ArchiBio je živá projekce na budovu, která odhaluje krásu mikroskopických světů zvětšených do gigantického měřítka.

Místo instalace: Moravská galerie v Brně, Místodržitelský palác (nádvoří)

 

Dům stínů Františka Skály přiblíží tajemství stínohry

"Ledový" domek hraje ve dne díky slunečnímu svitu barevnými efekty, v noci se však mění na zářící krystal. Na jeho stěnách se odehrává stínové divadlo, jež evokuje jedinečnou pohádkovou atmosféru. Dům stínů tak staví na odkazu melancholických Domečků snů, které před několika lety upoutaly nejen milovníky umění.

Místo instalace: Dům umění města Brna (v parku za domem)

 

Interpretace černo-bílých struktur Zdeňka Sýkory

Skupina SPAM umělce Vladimíra 518 a Davida Vrbíka se s padesátiletým odstupem od vzniku prvních struktur malíře Zdeňka Sýkory pokouší o jejich novou interpretaci s využitím vlastních výrazových prostředků.

Místo instalace: Moravská galerie v Brně, Uměleckoprůmyslové muzeum

 

Slunce od Josefa Šafaříka oslní
na nádvoří Domu pánů z Kunštátu

Ústředním motivem této multimediální prostorové instalace je Slunce. Prostřednictvím projekce je divákovi přiblížena obrovská energie, síla a nepředstavitelné rozměry této největší hvězdy vesmíru. Slunce je dárcem, stvořitelem a zároveň hrozbou smrti, která jednou kapitolu lidských dějin a planety Země definitivně uzavře. Speciálně upravená projekční plocha je transparentní a zároveň se z pohledové strany chová jako polotransparentní zrcadlo - pozorovatel se tak stává součástí projekce.

Místo instalace: Dům pánů z Kunštátu (nádvoří)

 

Uranium Figure Ronyho Plesla
navodí nadpozemskou atmosféru v Paláci šlechtičen

Uranium Figure je zavěšená světelná plastika vytvořená z trubic ze vzácného uranového skla. V každé z trubic je zavedena zářivka svítící ve spektru UV, která uranovému sklu dodává intenzivní zářící zeleno-žlutý signální jas.

Místo instalace: Palác šlechtičen (schodiště Bohumila Fuchse)

 

Jakub Nepraš představí v Brně instalaci Metropolia

Metropolia je originální světelná projekce, která se autoritativně vznáší nad hlavami lidí. Nabízí nezvyklý pohled na velkoměstský kolos, který vytváří rotující frekvence, obsahující vizuální i symbolické rytmy současných měst. Projekce je inspirována především Prahou a Šanghají a dopadá na reliéfní kruhovou zástavbu z obalů výrobků, jež původně pocházejí z Číny. Před tím, než se připojila do série kulturních akcí CZECH THE LIGHT, byla Metropolia vystavena na EXPU 2010 v Šanghaji nebo na letošní výstavě UNPAINTED v německém Mnichově.

Místo instalace: Moravská galerie v Brně, Pražákův Palác

Užijte si letošní rok plný nevšedních kulturních zážitků s CZECH THE LIGHT! Pro více informací sledujte www.czechthelight.cz nebo náš Facebook. Používáme hashtag #czechthelight!

           

Poděkování

   

Kontakt pro média:

Nikola Lörinczová a Romana Wišniewski
CZECH THE LIGHT
E-mail: press@signalfestival.com
Mobil: +420 605 560 277 (Nikola)
Mobil: +420 739 057 566 (Romana)
www.czechthelight.cz
Michaela Klofcová
CzechTourism
E-mail: klofcova@czechtourism.cz
www.czechtourism.cz

 

Česká centrála cestovního ruchu — CzechTourism je příspěvkovou organizací Ministerstva pro místní rozvoj ČR. Její hlavní aktivitou je propagace České republiky jako atraktivní turistické destinace doma i v zahraničí.
www.czechtourism.cz
www.kudyznudy.cz