Projekt CZECH THE LIGHT přiveze do Olomouce moderní světelné umění

20. 5. 2014
Projekt CZECH THE LIGHT přiveze do Olomouce moderní světelné umění
Série kulturních akcí CZECH THE LIGHT, jíž zaštiťuje agentura CzechTourism ve spolupráci s festivalem SIGNAL, se po úspěšných zastávkách v Kutné Hoře nebo Brně vydá do Olomouce. Zůstane zde po čtyři červnové večery, během nichž budou mít diváci možnost obdivovat světelná díla významných českých i zahraničních umělců.
Hlavní program olomouckého CZECH THE LIGHT se odehraje od 11. do 14. června a představí pět světelných instalací, které vždy mezi 21:00 a 23:00 zkrášlí historické centrum města. Výtvory Ronyho Plesla, Františka Skály, Josefa Šafaříka, Jakuba Nepraše a Kanaďanů Caitlind Brown a Waynea Garretta se dočkají promyšleného umístění, které je ukáže ve zcela neotřelém uměleckém kontextu. Zároveň budou doprovázet tradiční Svátky města Olomouce, jež 13. a 14. června nabídnou jarmark nebo průvod do kostela sv. Mořice.
 
V rámci CZECH THE LIGHT se potom v Olomouci uskuteční také dva zábavné workshopy. Již na 31. května se chystá malování světlem v ulicích, které je určeno jak pro rodiny s dětmi, tak pro všechny ostatní, kteří si tzv. Light Painting chtějí vyzkoušet. Jako plátno při něm slouží tma, jako barvy pak různé zdroje světla, kterými se do tmy malují světelné obrazy. Workshop začíná ve 21:00 ve Smetanových sadech a je zdarma, pokud však vlastníte fotoaparát se stativem, rozhodně nevyrážejte z domova bez něj. Víc fotografického náčiní znamená víc najednou malujících skupin, jež si své výtvory samozřejmě odnesou vytištěné s sebou domů.
 
Druhý workshop bude olomouckou zastávku CZECH THE LIGHT zakončovat. Proběhne 14. června, jeho tématem budou „Základy malování světlem“, a více vám tedy přiblíží tvorbu téměř neuvěřitelných fotografických efektů, které zanechávají speciální světelné zdroje při focení na delší expozici. Workshop má krátkou a zábavnou formu a je určen pro zájemce o tuto techniku z řad široké veřejnosti.
 
Projekt CZECH THE LIGHT navštívilo 10 000 lidí v Kutné Hoře a 60 000 lidí v Brně. Pevně doufáme, že bude v Olomouci slavit podobný divácký úspěch!