Ohlédnutí za úchvatným CZECH THE LIGHT v Olomouci

17. 6. 2014
Ohlédnutí za úchvatným CZECH THE LIGHT v Olomouci
Od 11. do 14. června si sérii kulturních akcí CZECH THE LIGHT užívali v Olomouci. Na unikátní světelné instalace se za téměř tropického počasí přišlo podívat zhruba 6000 lidí, velké přízni se pak těšily i akce z doprovodného programu, který zahrnoval zábavné a kreativní workshopy s malováním světlem. 13. a 14. června se mimoto odehrály také tradiční Svátky města.
V Olomouci se po čtyři večery rozzářila díla Ronyho Plesla, Františka Skály, Josefa Šafaříka, Jakuba Nepraše a Kanaďanů Caitlind Brown a Waynea Garretta. Přední čeští a světoví umělci své výtvory vystavovali v nejatraktivnějších lokacích v historickém centru města. Zatímco Metropolia fascinovala návštěvníky Muzea moderního umění, Dům stínů a Uranium Figure těžily z krásy kaple sv. Barbory. Doslova magického umístění se dočkal interaktivní MRAK, který oslňoval u jezírka ve Smetanových sadech. A třešničkou na dortu bylo ohnivé Slunce, jež dokonale ladilo s Terezskou bránou. Jak moc dokonale? Sluncem i dalšími instalacemi se můžete pokochat v naší fotogalerii.

 
Olomouckou zastávku CZECH THE LIGHT, jíž stejně jako ostatní akce zaštiťuje agentura CzechTourism ve spolupráci s festivalem SIGNAL, už 31. května předznamenalo malování světlem v ulicích. Rodinného workshopu Andreje Boleslavského se zúčastnilo kolem 100 lidí, kteří se s radostí věnovali vytváření originálních fotografií, jež zachycují tahy speciálních světelných štětců (fotogalerie zde). Úspěch potom slavil i workshop ze 14. června. V tom Ondřej Chmel učil základy tolik oblíbeného malování světlem, které opět získalo řadu nových příznivců. Děkujeme všem, kteří se olomouckého programu CZECH THE LIGHT zúčastnili!
 
Čím bude projekt CZECH THE LIGHT pokračovat? Už 21. června se bude malovat světlem v Plzni, 19. července se podobná akce uskuteční v Ostravě. A na začátku září se chystáme do Českého Krumlova, kde světelné instalace doprovodí Zakončení sezóny otáčivého jeviště. Rozhodně tedy bude na co koukat!